خواص عسل طبیعی

عسل طبیعی یکی ازموادی است که خواص بسیارزیاد وشگفت انگیزی برای ان اثبات شده است. تا جایی که نه تنها ایرانیان بلکه همه ی مردم دنیا به دلیل وجود انزیم ها وویتامین های  فراوان موجود درعسل طبیعی ازاین ماده  برای مصارف درمانی و تغذیه ای و… استفاده می کردند.

که از جمله خواص ان می توان به موارد زیر اشاره کرد

– کمک به رفع الرزی 

– تقویت انرزی بدن

– تقویت حافظه

– کاهش دادن سرفه

– تنظیم مدت زمان خواب با مصرف عسل طبیعی

– رفع شوره ی سر

– کمک به بهبود یافتن خراش ها وسوختگی ها

– کمک به رفع تبخال

– باز یابی رطوبت پوست

-رفع رفلاکس اسید معده

– تقویت سیستم ایمنی بدن

-کمک به گوارش وهظم غذا

– درمان اکنه و اگزما

– افزایش میل جنسی بین زن ومرد

– کمک به درمان مشکلات سینوسی

–  درمان عفونت های قارچی

– رفع بیماری های لثه ای

– کمک به تنظیم کلسترول خون

– افزایش خونسردی وحفظ تعادل بدن

– کمک به کاهش دادن مدت زمان اسهال

– ترمیم ومبارزه با عفونت

وهمچنین عسل طبیعی منبعی غنی از انتی اکسیدان ها به شمار می رود.وماده ای شیرین  است که موجب پیشگیری و مبارزه با سرطان می شود.

البته عسل طبیعی به غیر از موارد ذکر شده در بالا دارای خواص دیگری هم است که عبارتند از

 1. درمان برص
 2. درمان لک وپیص
 3. درمان زگیل های پوستی
 4. درمان استسقا  یا به عبارتی همان درمان اب اوردگی شکم
 5. درمان سنگ ریزه های رسوبی کلیه و درمان روماتیسم
 6. درمان مشکلات معده
 7. درمان مشکلات قلب وعروق
 8. درمان مشکلات پوستی
 9. درمان مشکلات اعصاب

اگر بخواهیم عسل طبیعی را بیشتر وگسترده تر توصیف کنیم حتما باید به این نکته توجه کنیم که عسل طبیعی یک  غذای کامل به شمار میرود و در دنیا هیچ غذایی به اندازه ی عسل  طبیعی نمی تواند سرشار از مواد غذایی ودارویی باشد.

دلیل رتبه ی اول بودن عسل طبیعی در تامین نیاز های دارویی بدن این است که زنبور ها برای درست کردن عسل از شهد وشکوفه ی گیاهان مختلفی تغذیه میکنند.وان زمان است  که خواص دارویی گیاهان توسط شهد گیاهی موجود  در عسل طبیعی به بدن انسان منتقل میشود.

البته عسل طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری ها همچون اسم نیز موثر است

عسل طبیعی به ارامی مخاط گلو را تمیز وپاک کرده ورفته رفته اسم را درمان میکند.

البته توصیه میشود که در هنگام مصرف عسل طبیعی ان را با لیمو   اب    میخک    ویا دارچین مصرف کرد. به این روش درمانی یعنی همان درمان بیماری ها از طریق مصرف عسل طبیعی   اپی تراپی     گفته میشود.

که این درمان ها باعث بازیابی وتقویت انرزی بدن  میشوند و استقامت بدنی را افزایش وسیستم ایمنی بدن را تقویت وبهبود میبخشد.

به همین دلیل است که متخصصان رزیم های ورزشی به ورزشکاران توصیه میکنند که عسل خام را در میان وعده های خود و یا قبل از ورزش مصرف کنند.

علاوه بر موارد گفته شده در بالا لازم به ذکر است که عسل طبیعی یک مر طوب کننده ی پوستی  هم به شمار میرود. که مصرف ان باعث التهاب ویا حسا سیت نمی شود .

این ویزگی سبب شده که از ان به عنوان یک داروی طبیعی مراقبت کننده از پوست یاد کرد.

همچنین بسیاری از متخصصان معتقدند که عسل طبیعی از جمله عسل اهوتا در درمان بیماری های مری وبه خصوص رفلاکس معده بسیار موثر است.

به همین دلیل است که از عسل طبیعی در دارو های ایورودا برای معالجه ی  انواع بیماری ها از جمله بیماری های گوارشید وبیماری های معده استفاده میشود.

از دیگر خواص عسل طبیعی می توان به دارویی برای  ترمیم زخم ها  و سوختگی ها اشاره کرد .

به گفته ی متخصصان پوست عسل طبیعی ماده ای است که باکتری ها را از بین برده وph محل زخم وهمچنین التهاب  را کاهش میدهد. وبدین ترتیب نفوذ فیبروبلاست افزایش یافته وزخم بهبود می یابد. و این موضوع تا ان جایی پیشروی کرده بود که بر اساس اثار مکتوب  اولیه ی باستان شناسی   مصریان   رومیان  و یونانیان توسط عسل طبیعی زخم های خود را درمان می کردند.

همان طور که در بالا نیز گفته شد از دیگر خواص عسل طبیعی میتوان به رفع بی خوابی  درمان عفونت ها پیشگیری از سرطان  درمان اکنه وجلوگیری از پیری زودرس اشاره کرد.

بر اساس تحقیقات دانشمندان مصرف غذاهای سرشار از سرتونین وتریپتوفان ومصرف غذاهایی که به تولید طبیعی این گونه مواد کمک می کنند باعث رفع بی خوابی و تنظیم مدت زمان خواب می شود.

عسل طبیعی نیز به دلیل دارا بودن هورمون سرتونین واسیدامینه تریپتوفان هنگام خواب مغز را ارام  ومدت زمان ان را تنظیم میکند.

مبارزه واز بین بردن عفونت ها ازدیگر خواص شگفت انگیزعسل طبیعی است که در قدیمی ترین ادبیات پزشکی به ثبت رسیده است. در واقع عسل طبیعی به دلیل اراعه دادن فعالیت ضد باکتریایی باعث فراهم اوردن شرایط مرطوب زخم می شود و ویسکوزیته ی بالای ان به ساختن  یک سد محافظ برای جلوگیری ازایجاد شدن عفونت می کند.

از دیگر خواص مهم و حیاتی عسل طبیعی می توان به مبارزه وپیشگیری از سرطان اشاره کرد .

همانطور که می دانید سرطان یکی از اصلی ترین دلایل مرگ ومیر در سرتاسر دنیاست. بنابراین این بیماری یکی از خطرناک ترین بیماری هاست. البته سبک زندگی و نوع رزیم غذایی در مبتلا شدن به این بیماری نقش بسزایی دارند. در سال های اخیر به دلیل تحقیقات بسیار گسترده ای که بر روی عسل طبیعی برای جلوگیری ودرمان سرطان انجام گرفته دانشمندان متوجه شدند که عسل طبیعی سرشار از مواد زیستی فعال است که در درمان وپیشگیری از مبتلا شدن به سرطان نقشی اساسی دارد.

درمان  اکنه نیز یکی دیگر از خواص عسل طبیعی است .همان طور که در بالا نیز گفته شد عسل طبیعی سرشار از انتی اکسیدان است واین انتی اکسیدان ها تاثیر فراوانی در مبارزه با التهاب های ایجاد شده توسط باکتری ها دارند . به همین دلیل است که درساخت ماسک های صورت خانگی که برای مبارزه با اکنه ساخته می شوند از عسل طبیعی استفاده می شود.

علاوه بر این ها عسل طبیعی کاملا بی خطر می باشد وهیچ اسیبی به پوست نمی زند.

همچنین خاصیت اب رسانی ان به پوست باعث جلوگیری از پیری زودرس وهمچنین باعث مرطوبیت پوستی شده . افزون بر این ها عسل طبیعی با باکتری های موجود در سطح پوست مبارزه کرده وسلول های مرده ی پوستی را از بین می برد واین عمل باعث می شود که رنگ پوست روشن تر ودرخشان تر شود.

امروزه این واقعیت نیز اثبات شده که عسل طبیعی تاثیر فراوانی در نرمی وسالم ماندن موها دارد . و می تواند باعث بیشتر شدن قدرت فولیکول های مو شود . واین بیشتر شدن قدرت فولیکول های مو  باعث تقویت رشد مو ها می شود .همچنین به گفته ی تحلیل گران استفاده ی مناسب از شهد درمانی مو می تواند باعث بهبودی  بقیه ی فولیکول های مو شود . و در نتیجه  رشد مو تقویت شود .

بر اساس گفته های بالا عسل طبیعی یک مرطوب کننده ی پوستی اب رسان به شمار می رود . بنابراین این توانایی را دارد که باعث مرطوبیت پوست سر شود ان را اب رسانی کند . ودر عین حال پوست سر را ضد عفونی کند . واین موضوع باعث جلوگیری از ایجاد شدن خارش وشوره ی سر می شود.

درمان تب یونجه نیز یکی دیگر از خواص زیبا ومفید عسل طبیعی میباشد. تب یونجه هر سال در فصل تابستان در اثر انتشار گرده ی گیاهان در هوا باعث حساسیت عده ی زیادی می شود وبهترین راه برای رفع این حساسیت وعلاعم های ان شامل عطسه  سرفه  پف چشم  و … مصرف عسل طبیعی می باشد .

عسل وزنبورعسل از گذشته های بسیار دور حتی قبل از پیدایش انسان ها بر روی زمین وجود داشتند واز همان زمان نیز عسل طبیعی به عنوان روشی طبیعی برای درمان انواع بیماری ها شناخته شده است .

در واقع عسل طبیعی دارویی همیشگی در علم پزشکی شناخته شده وبه گفته ی شخصیت برجسته ی ایرانی -ابو علی سینا- که درباره ی عسل نقل می کند  –هر دارویی از مواد غذایی درست می شود و متقابلا هر غذایی جانشین دارو می شود . عسل طبیعی به هر دو شرط پاسخ گو است . –

البته باید فراموش نکنیم که وازه ی عسل به تنهایی نمی تواند شفابخش باشد . زیرا عسل های شرکتی طبیعی نیستند و به همین دلیل نمی توانند خواص درمانی داشته باشند . پس باید هنگام خرید عسل توسط مطالعه کردن 10 روش  تست عسل طبیعی از طبیعی بودن ان مطمعن شویم . اگر بخواهیم به اصل مطلب بپردازیم باید به این نکته نیز توجه کنیم که عسل طبیعی این توانایی را دارد که سرماخوردگی ها وحساسیت های پوستی فصلی وهمچنین

بیماری های ویروسی را از بین ببرد . البته اگر بخواهیم از این خاصیت شگفت انگیز عسل طبیعی بیشتر بهره مند شویم حتما باید ان را با اب لیمو مخلوط کنیم .بسیاری از افراد نیز تصور می کنند که مصرف عسل طبیعی برای اشخاصی که بیماری قند دارند مضر است در حالیکه این تصور کاملا اشتباه می باشد . در عسل طبیعی قند فروکتوز از قند گلوکز بیشتر است وبه همین دلیل مصرف ان نه تنها باعث اسیب رساندن به افراد دارای بیماری قند نمی شود بلکه برای این گونه افراد مفید نیز است .

البته باید توجه داشته باشیم که نباید بدون تجویز پزشک از عسل برای درمان بیماری دیابت استفاده کنیم .

علاوه بر این ها می توان برای پیشگیری وکاهش احتمال ابتلا به سرطان روده ی بزرگ درمان یبوست ها  و افزایش سلامت کبد و رفع و درمان بیماری پروستات از عسل طبیعی استفاده کرد . عسل طبیعی به دلیل داشتن

انتی اکسیدان و کافعیک اسید تاثیر چشمگیری می تواند در کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده ی بزرگ داشته باشد . همچنین مصرف مخلوط عسل با اب ولرم به مدت 10 الی 12 روز به صورت ناشتا تاثیر فراوانی در درمان و پیشگیری از یبوست دارد .

حفظ سلامت کبد و محافظت از ان  از دیگر خواص این ماده ی دارویی وطبیعی می باشد . چرا که عسل طبیعی دارای انزیم و امینواسید بوده . واین موضوع فاکتوری مهم در حفظ سلامت کبد است.

همچنین مصرف عسل طبیعی در دوران بارداری به همه ی زنان باردار توصیه می شود . و در واقع این ماده ی شگفت انگیز طبیعی از جمله مواد غذایی است که توصیه می شود در دوران بارداری به رزیم غذایی زنان اضافه شود . چرا که دارای خواص انتی بیوتیک طبیعی است و این ماده ی غذایی توانایی مقاومت بدن در برابر واکنش های الرزیک را بالا می برد . علاوه بر این ها – H.pyroli – اثبات کرده است که عسل طبیعی در مهار و کاهش دادن باکتری هایی که زخم ایجاد می کنند بسیار تاثیر گذار بوده . عسل یک ماده ی غذایی و یک شیرین کننده ی طبیعی است و برای افرادی که مراقب وزن خود هستند مناسب است .

همان طور که در بالا هم گفته شد عسل طبیعی دارای انتی اکسیدان و فلاونوعیدهای فراوانی است که باعث کاهش بیماری های قلبی وسرطان در بدن می شود .

البته گفته های بالا این منظور را نمی رساند که مصرف عسل طبیعی در دوران بارداری کاملا بی خطر است . با این حال پیشرفت فن اوری به خصوص در زمینه ی کشاورزی و صنعتی نشان می دهد که مواد غذایی ان گونه که به نظر می رسند نیستند وممکن است که حاوی افزودنی باشند . برای مثال امروزه مصرف انواع عسل تقلبی که حاوی کود و افزودنی و… می باشد خطرات بسیار تهدید کننده ای برای مادر و رشد جنین دارد و در  دراز مدت می تواند برای هر دو اسیب پذیر باشد .

اما در مورد عسل طبیعی باید این نکته را یاد اور شد که مصرف عسل خالص برای مادر و جنین نه تنها اسیب پذیر نیست بلکه برای هر دومفید نیز هست .

پس با توجه به توضیحات وخواص عسل طبیعی مصرف عسل در دوران بارداری بی خطر است . با این حال مصرف عسل در این دوران دارای چند نکته ی مهم است که عبارتند از

 1. به توصیه ی پزشکان بهتر است که در دوران بارداری از عسل پاستوریزه استفاده شود زیرا ممکن است عسل غیر پاستوریزه حاوی باکتری های بیماری زا باشد .
 2. عسل هایی را که فراوری شده اند و یا ارگانیک در طبیعت هستند انتخاب کنید .
 3. عسل را حتما از مکان های مورد اعتماد بخرید . برخی از عسل ها تحت فرایند های بسیار گسترده ای به بازار عرضه می شوند و بنابراین ممکن است دارای خطرات بسیار تهدید کننده ای باشند .
 4. برخی از عسل ها دارای باکتری ای به نام  – کلستریدیوم بوتولینوم – هستند که با مصرف این نوع عسل ها و وارد شدن این باکتری به بدن مسمومیت غذایی حادی در بدن ایجاد می شود واحتمال ابتلا شدن به ان افزایش می یابد .   

همچنین اگر در دوران بارداری احساس گلودرد کردید می توانید از مخلوط عسل طبیعی با برگ ریحان استفاده کنید و ان را قورت دهید .

از دیگر خواص این ماده ی طبیعی وشیرین می توان به درمان عفونت های قارچی و درمان عفونت وازن اشاره کرد . البته عسل طبیعی درمان کننده ی بسیار قطعی ای برای عفونت وازن نیست . اما بسیاری از زنان توسط عسل طبیعی درمان شده اند و عفونت وازن خود را درمان کرده اند . از قدیم الایام خواص عسل طبیعی که باعث کاهش دادن عفونت وافزایش مقدار باکتری های خوب در سیستم گوارشی و بدن شده باعث این شده که بسیاری از افراد به درمان کننده بودن عسل در درمان عفونت وازن ایمان بیاورند .

دارو های بسیاری برای درمان عفونت وازن وجود دارد . ولی بسیاری از زنان پس از استفاده از عسل طبیعی گزارش دادند که کاملا بهبود یافته اند . که مهم ترین دلایل استفاده ی ان ها از عسل برای درمان یافتن عبارت بود از

1 طبیعی بودن عسل طبیعی

2 ارزان قیمت بودن عسل طبیعی نسبت به سایر دارو های درمان کننده

3 خاصیت ترمیم کننده ی بالای ان

4 نداشتن عوارض جانبی خطرناک

 عسل طبیعی نسبت به سایر دارو ها هم طبیعی بوده وهم قیمت پایینی دارد . همچنین استفاده از مواد شیمیایی را کاهش داده و جوش ها و مشکلات پوستی را به طور طبیعی درمان کرده .

و استفاده از ان هیچ گونه عوارض جانبی شامل سر درد سوزش وازن شکم درد وخارش و… رابه همراه ندارد .

شاید برای شما هم مانند بسیاری از افراد این سوال پیش امده باشد که چگونه می توان انواع عفونت ها به خصوص عفونت وازن را توسط عسل خام و طبیعی درمان کرد . برای این کار ابتدا باید محل عفونت را به طور کامل توسط عسل خام پوشاند . سپس 25 الی 30 دقیقه باید صبر کرد تا عسل به خوبی به محل زخم نفوذ کند . پس از گذشت نیم ساعت محلی را که با عسل پوشانده بودید توسط اب گرم بشویید . این کار را حداقل دو بار در روز انجام دهید پس از گذشت مدت زمانی متوجه تاثیر بسیار شگفت انگیز عسل خام بر روی محل عفونت خواهید شد . البته بهتر است قبل از انجام این کار از نداشتن حساسیت به عسل طبیعی مطمعن شوید و سپس این کار را انجام دهید .

علاوه بر خواص عسل برای مردان و زنان عسل خام خواص فراوانی برای کودکان نیز دارد . در واقع عسلی که از شهد گیاهی استخراج و درست می شود می تواند بهترین کمک کننده برای سلامت کودکان باشد .

عسل طبیعی به طور گسترده در درمان بیماری هایی مانند سرماخوردگی  اگزما  انفولانزا  و…. تاثیر گذار است . به گفته ی پزشکان عسل خام یک غذای کامل و سرشار از انتی اکسیدان برای کودکان ضعیف است.

عسل طبیعی جز موادی است که ارزش تغذیه ای زیادی دارد و در واقع به دلیل شیرینی ای که دارد قند خون و چربی خون را بالا می برد و باعث جلوگیری از تشنج می شود. که از جمله فواید ان می توان به موارد زیر اشاره کرد

1 باعث تسکین یافتن درد گلو می شود. 

 2 باعث محافظت از کبد می شود.

3 باعث بهبود یافتن ناراحتی معده میشود.4                          دندان درد را درمان میبخشد.

5 به هضم غذا کمک میکند.                                    6    باعث مرطوبیت ونرمی پوست های خشک    

                                                                            کودکان میشود.

7 درد عظلات را تا حد امکان کاهش میدهد.              8 زخم دهان را درمان میکند.

 9اسم را درمان میکند.                                       10 متابولیسم را افزایش میدهد.

11 مفید در طول التهاب مزمن

عسل طبیعی جز یکی از موثرترین مواد در تنظیم و کنترل قند خون میباشد. و یک داروی طبیعی برای  درمان گلودرد به شمار میرود. عسل طبیعی در ساخت داروهای ایورودا و داروهای طبیعی برای درمان گلودرد استفاده میشود . و امروزه در بیشتر خانه ها جایگزین شربت گلودرد شده است.

مصرف عسل خام برای کودکان میتواند گزینه ی مناسبی به جای داروهای شیمیایی باشد و همچنین این توانایی را دارد که به هضم غذا کمک کند و متابولیسم را افزایش دهد و درد معده را کاهش دهد . از این رو مخلوط عسل ودارچین برای درمان درد دندان کودکان راه حل بسیار مناسبی است .

برای این کار ابتدا باید یک قاشق چایخوری دارچین را با 5 قاشق چایخوری عسل طبیعی مخلوط کرده و سپس به طور مستقیم بر روی دندان بگذاریم سپس متوجه خواهیم شد که درد دندان به طور کامل رفع خواهد شد. همچنین به گفته ی پزشکان هنگامی که کودکان دارای ناراحتی معده هستند و غذای خورده شده به طور کامل هضم نمی شود بهتر است که چای را با عسل مخلوط و سپس مصرف کرد. عسل باعث میشود که غذا به راحتی هضم شود و همچنین ناراحتی معده را کاهش میدهد.